Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak i kiedy najlepiej sadzić maliny?

Ogród Data publikacji - 14 maja 2022 Autor - Redakcja amaloo.pl
kiedy sadzić maliny


Wśród popularnych roślin w ogrodzie można wymienić między innymi maliny. Warto się dowiedzieć, jak i kiedy sadzić maliny, aby zwiększyć efektywność tego procesu.

Jakie sadzonki wybrać?

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć różne sadzonki malin, które różnią się między sobą przede wszystkim odmianą. Dostępne są wersje w doniczkach, ale także z nagim korzeniem lub w wersji balotowanej. Różne odmiany malin obejmują rośliny wczesne, czyli letnie, a także późne, które są bardziej odporne na mróz oraz działanie niskich temperatur. Przed wyborem sadzonek malin należy upewnić się co do źródła ich pochodzenia. Jest to istotne, ponieważ rośliny te często atakowane są przez różne chorobotwórcze patogeny, takie jak na przykład grzyby.

Kiedy sadzić maliny?

Kolejną istotną kwestią podczas sadzenia malin jest wybór odpowiedniego terminu tego wydarzenia. Maliny najlepiej sadzić na jesieni, ponieważ wtedy istnieje największa szansa ich prawidłowego przyjęcia się. W tym czasie możliwe jest sadzenie malin z odkrytym korzeniem, który wymaga gleby zasobnej w wodę. Sadzonki najczęściej wkłada się do ziemi w terminie od września do końca listopada, nawet przy obniżonych temperaturach na zewnątrz. Młode krzewy z powodzeniem można ściółkować, aby nie ulegały przemarzaniu podczas zimy. Maliny można zasadzić również na wiosnę, jednak w tym przypadku na pewno zmniejszy się ilość ich owoców.

Wybór stanowiska

Podczas sadzenia malin należy również zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiedniego stanowiska, dzięki czemu wzrost rośliny będzie efektywniejszy. Stanowisko dla malin przede wszystkim powinno być osłonięte od wiatru. Najlepiej, jeśli rośliny będą rosły w lekkim półcieniu, ponieważ nadmierne promieniowanie słoneczne może zwiększać ryzyko ich usychania. Gleba dla malin powinna być dość przepuszczalna oraz żyzna. Dzięki temu na pewno nie będzie dochodziło do gnicia korzeni. Rośliny mają bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, co sprawia, że wraz z upływem lat mogą się rozrastać, co należy uwzględnić podczas ich sadzenia.

Jak sadzić maliny?

Do posadzenia malin niezbędne będzie wykopanie dołu o odpowiedniej głębokości, która wynosi co najmniej dziesięć centymetrów. Następnie powinno się włożyć sadzonki do gleby wraz z równomiernym rozłożeniem ich korzeni. Sadzonki nie powinny znajdować się względem siebie w odległości mniejszej niż pięćdziesiąt centymetrów, o co warto zadbać. Podczas sadzenia malin warto wykonać również podpory, które będą przydatne wraz ze wzrostem roślin. Po posadzeniu powinno się przyciąć pędy malin, ponieważ wtedy będą efektywniej owocować.

Redakcja amaloo.pl

Naszą misją jest dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i nowoczesnych rozwiązań z zakresu budownictwa, aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz wyboru mebli. Każdy wpis na naszym blogu to efekt naszej wspólnej pasji do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, które sprawiają, że życie staje się lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

relaks w przydomowym ogrodzie