Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Ile powinien wystawać parapet w mieszkaniu?

Dom Data publikacji - 7 maja 2021 Autor - Redakcja amaloo.pl
ile powinien wystawać parapet


W celu skutecznej ochrony ściany wewnętrzny parapet musi wystawać przynajmniej kilka centymetrów poza lico ściany. To jednak stosunkowo niewiele, ponieważ w sytuacji kiedy zamierzasz ustawić doniczki warto zaplanować trochę szerszą konstrukcję.

Montaż parapetu

Duże znaczenie ma także odległość od grzejnika, ponieważ ma ona decydujący wpływ na szerokość parapetu wewnętrznego. Podczas wybierania szerokości oraz długości parapetu, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na odległość kaloryfera od parapetu oraz jego wymiary. Parapet powinien być zamontowany około 20 centymetrów nad grzejnikiem, dzięki czemu zapewniona będzie optymalna cyrkulacja powietrza. To ile powinien wystawać parapet zależy głównie od rozmiarów grzejnika. Z reguły wystaje on poza grzejnik, ponieważ w ten sposób najlepiej spełnia swoje zadania dotyczące rozprowadzania ciepła po mieszkaniu. Grzejnik powinien zostać odkryty, jeżeli odległość wynosi mniej niż 10 cm. W takiej sytuacji zasłonięcie grzejnika sprawi, że w pomieszczeniu będzie zdecydowanie niższa temperatura, ponieważ większość ciepła będzie absorbowana przez parapet, który nagrzewać się będzie bardzo szybko. Czasami parapet wystaje poza mur 60% swojej długości i wtedy niezbędne jest użycie wsporników dodatkowych, których celem jest zwiększenie stabilności.

Jaka długość parapetu powinna wystawać?

Przed podejściem do montażu parapetu należy dokładnie przygotować wnękę okienną oraz ustalić jej wymiary. Parapet należy osadzić w murze pod ramą okna w przygotowanym wcześniej podcięciu. Czasami specjalna wcięcia znajdują się w ramach okiennych, dzięki czemu można bardzo szybko i stabilnie obsadzić parapet. Podczas montowania, należy pamiętać, żeby zwiększyć wnękę o 3 cm z każdej strony, ponieważ koniec parapetu będzie umiejscowiony w ścianie. Stabilność mocowania jest dodatkowo poprawiona dzięki zaklinowaniu parapetu w otworach stworzonych w części dolnej ościeża. Należy zwrócić uwagę na to, żeby otwory po obu stronach były identyczne. Do skuwania tynku najlepiej nadaje się szlifierka kątowa lub klasyczny młotek. Jeżeli ścianki są betonowe to niestety niezbędne jest użycie młota udarowego oraz szlifierki. Warto dodać, że parapety wewnętrzne można montować dopiero po dokładnym usunięciu starej powłoki malarskiej oraz wszelkich pozostałości po starym lakierze. Powierzchnia musi być wyrównana, gładka i sucha. Nałożenie kleju na mokrą i brudną powierzchnię sprawi, że parapet będzie słabo się trzymał, a nawet może się oderwać. Jeżeli ściana jest surowa, to należy ją wcześniej dokładnie zagruntować.

Redakcja amaloo.pl

Naszą misją jest dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i nowoczesnych rozwiązań z zakresu budownictwa, aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz wyboru mebli. Każdy wpis na naszym blogu to efekt naszej wspólnej pasji do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, które sprawiają, że życie staje się lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wysokość baterii prysznicowej