Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak powinno wyglądać nowoczesne oczko wodne w ogrodzie?

Ogród Data publikacji - 15 maja 2021 Autor - Redakcja amaloo.pl
nowoczesne oczko wodne


Ogród to zielony teren, na którym rosną różne drzewa, krzewy i kolorowe kwiaty. Jednak, aby jeszcze bardziej spełnił swoją funkcję – zaczarował pięknem, magią i stał się idealnym miejscem do wypoczynku, nie może zabraknąć w nim oczka wodnego. Jak odpowiednio i nowocześnie zaaranżować taki akwen? Sprawdzimy poniżej.

Dlaczego opłaca się mieć nowoczesne oczko wodne?

Po pierwsze taki zbiornik będzie na pewno wspaniałą ozdobą. Jako element dekoracyjny pojawia się w ogrodach od dawna, ale warto podążać za modą i zrezygnować jednak z regularnego, nieco kiczowatego oczka wodnego o bardzo dużych wymiarach. Lepiej, aby akwen był niewielki i ciekawie łączył się z innymi częściami ogrodu, tworząc jedną harmonijną całość.

Mając oczko wodne, można się zrelaksować i odstresować w upalne dni. Zaproszeni goście i sąsiedzi także poczują się przy nim bardzo wypoczęci, szczególnie osoby z problemami oddechowymi i alergicy. Co więcej, zbiornik, w którym pływają barwne rybki, poprawia klimat, powoduje, że powietrze w ogrodzie jest bardziej nawilżone, a nawet dobrze oddziałuje na wszystkie rosnące w pobliżu rośliny.

Projektowanie oczka wodnego – najważniejsze wskazówki

Wiedząc już, jakie główne zalety ma tego typu zbiornik, pora zabrać się do najważniejszej kwestii, mianowicie do odpowiedzi na pytanie zadane we wstępie artykułu. Okazuje się, że nowoczesne oczko wodne nie jest tylko kolejnym połączeniem wody, kamieni ozdobnych i roślin wodnych. Przy jego budowie trzeba zwrócić uwagę na inne aspekty, chociażby na minimalizm oraz odpowiednie, geometryczne zagospodarowanie. Jeżeli chodzi o sam kształt, to może on być co prawda nieregularny, ale lepiej, aby przypominał typowe koło czy prostokąt. Natomiast głębokość nie musi wynosić więcej niż kilkanaście centymetrów. Tyle wystarczy, aby akwen zachwycał swoim pięknem.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Zbiornik wodny umiejscowiony w ogrodzie może przybrać np. formę efektownej, eleganckiej i jednocześnie małej, prostej fontanny (stworzonej z kamienia, betonu oraz aluminium). Tutaj ważna będzie sama metoda wytrysku wody. Najbardziej nowoczesne są hipnotyzujące tafle i ściany wodne. W trakcie projektowania ogrodu warto także zainspirować się oczkami, które spotykane są w dalekiej Japonii. Jak wyglądają? Otoczone np. bambusami, charakteryzują się między innymi tym, że umieszcza się je na różnej wysokości. Stanowią oddzielne wysepki wyłożone drewnem albo ewentualnie solidnymi płytami kamiennymi, a ich budowa nie jest skomplikowana.

Redakcja amaloo.pl

Naszą misją jest dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i nowoczesnych rozwiązań z zakresu budownictwa, aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz wyboru mebli. Każdy wpis na naszym blogu to efekt naszej wspólnej pasji do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, które sprawiają, że życie staje się lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

relaks w przydomowym ogrodzie