Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak zrobić taras betonowy na filarach samodzielnie?

Dom Data publikacji - 3 maja 2021 Autor - Redakcja amaloo.pl
jak zrobić taras betonowy na filarach


Tarasy na filarach są z reguły drewniane, ale możliwe jest również wykonanie tarasu betonowego. Do łączenia słupów wykorzystuje się wtedy podciągi. Kolejnym krokiem jest ułożenie zbrojenia i wylanie betonu, dzięki czemu może powstać płyta betonowa.

jak zrobić taras betonowy

Jednak zdecydowanie większą popularnością cieszą się tarasy drewniane i na ich przykładzie wytłumaczymy jak zrobić taras betonowy na filarach. Najlepszym gatunkiem drewna do tworzenia tarasów jest bangkirai, które jest niezwykle odporne na szkodniki oraz długie opady deszczu. Warto pamiętać, żeby stosować regularne olejowanie, które pomoże utrzymać ciemnobrązowy, naturalny kolor. Przy tarasie drewnianym trzeba zwrócić szczególną uwagę na legary, które montowane są na słupach. Zakończenia słupów muszą być tak wykonane, żeby umożliwiały montaż legarów. Dlatego stosowane są specjalistyczne obejmy, które zazwyczaj produkowane są ze stali nierdzewnej. Należy pamiętać o tym, żeby obejmy były pod względem wymiarów dostosowane do legarów. Alternatywą dla obejm stalowych mogą być także standardowe przekładki. Podłoga tarasu najlepiej żeby była wykonana z egzotycznego drewna. Warto dodać, że gęstość drewna do legarów oraz drewna na podłogę powinna być podobna. Konstrukcja oparta na słupach jest stabilna oraz trwała.

Słupy żelbetowe

Słupy umożliwiają przeniesienie obciążenia, a także pełnią rolę podpory, która sprawia, że wszystko jest stabilne i bezpieczne. Ilość słupów zależy od projektu powierzchni tarasu oraz obciążeń, które są dla niego przewidziane. Oczywiście można robić to na własną rękę, jednak zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług doświadczonych projektantów. Wykonanie konstrukcji tarasu bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności może skutkować zmniejszoną trwałością oraz stabilnością. Z tego powodu tarasy po pewnym czasie muszą być dodatkowo wzmacniane, ponieważ nie są już tak bezpieczne. W praktyce najczęściej wykorzystuje się słupy żelbetowe, które ustawia się na samym początku pracy. Taras na słupach często stawiany jest jako alternatywa dla ziemnego tarasu. Dzieje się tak, ponieważ nie zawsze istnieje możliwość oparcia bezpośredniego tarasu na danym gruncie. Poziom posadzki może być podwyższony dzięki konstrukcji tarasu na słupach. Podłogą tarasu jest strop oparty w sposób bezpośredni na słupach. Znanym sprawdzonym rozwiązaniem są słupy żelbetowe, których przekrój jest z reguły okrągły lub kwadratowy. Należy mieć na uwadze fakt, że słupy nie mogą być wykonywane bez wcześniejszego położenia fundamentów.

Redakcja amaloo.pl

Naszą misją jest dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i nowoczesnych rozwiązań z zakresu budownictwa, aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz wyboru mebli. Każdy wpis na naszym blogu to efekt naszej wspólnej pasji do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, które sprawiają, że życie staje się lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

wysokość baterii prysznicowej