amaloo.pl

amaloo – budownictwo, wnętrze, dom

kuchnia w stylu prowansalskim
Dom

Kuchnia w stylu prowansalskim – jak stworzyć modną aranżację?

Styl prowansalski to konwencja aranżacyjna wyjątkowo ceniona w modnych i praktycznych kuchniach. Jego wyjątkowy charakter lubiany jest głównie za walory estetyczne i ponadczasowość. Naturalne materiały, pastelowe odcienie, delikatne pejzaże i motywy florystyczne mają za zadanie stworzyć przytulną przestrzeń umożliwiającą zaznanie relaksu. Takie wnętrza powinny być przede wszystkim jasne. Dominują w nich drewno, kamień i tkaniny. Na co zwrócić uwagę, aby zaaranżować modną kuchnię w takiej konwencji?

Wybór mebli kuchennych

Komplet mebli dopasowywanych do prowansalskiego wnętrza powinien być wykonany z drewna. Najczęściej pojawiają się tutaj szafki i kredensy w białym kolorze. Z powodzeniem można jednak zdecydować się również na wyposażenie w barwie naturalnego, jasnego surowca. Do chętnie wybieranych należą też meble postarzane. Lepiej od szafek o gładkich frontach sprawdzą się tutaj meble z delikatnymi, rzeźbionymi zdobieniami. Doskonałym rozwiązaniem będą elementy z uchwytami z żeliwa i niepołyskujących metali. Blaty robocze mogą być drewniane lub kamienne. Nie powinny jednak wydawać się ciężkie i masywne. Strefę jadalnianą warto zaopatrzyć w okrągły lub prostokątny stół i komplet lekkich krzeseł. Za wyjątkowo modne uznawane są modele z owalnymi oparciami lub proste krzesła wykonane w całości z drewna.

Prowansalskie dodatki i dekoracje

Kuchnia w stylu prowansalskim powinna być również odpowiednio ozdobiona. W takich pomieszczeniach nie może zabraknąć kolorowych tkanin z florystycznymi wzorami. Warto zdecydować się na designerskie zasłony okienne utrzymane w stylistyce wnętrza. Oprócz motywów kwiatowych, dobrym wyborem będą zasłony w charakterystyczną kratę lub w kremowych barwach. Z wystrojem prowansalskich kuchni doskonale komponują się zazdrostki z koronkowymi elementami. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się również jadalnia, warto dopasować obrus do kolorystki i wzorów na zasłonach. W pomieszczeniach utrzymanych w stylu prowansalskim często umieszcza się również obrazy przedstawiające sielankowe pejzaże. Pragnąc dopasować wyposażenie do stylistyki kuchni, warto zdecydować się na zestawy naczyń utrzymane w delikatnych barwach i posiadające kwiatowe wzory. Dobrym pomysłem mogą okazać się tutaj komplety imbryków z filiżankami. W takiej kuchni nie powinno również zabraknąć doniczek z aromatycznymi ziołami. Przemyślany dobór wszystkich elementów wyposażenia umożliwi stworzenie aranżacji o wyjątkowym charakterze. Dzięki akcesoriom i dodatkom, prowansalska kuchnia z pewnością stanie się wyjątkowym miejscem.