Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Geometryczny ogród – moda i wypoczynek

Ogród Data publikacji - 6 września 2021 Autor - Redakcja amaloo.pl
geometryczny ogród


Estetyczny ogród zawsze przyciągnie uwagę nas i naszych gości. Sztuka projektowania ogrodu jest niezwykle wymagająca, w końcu chodzi o jak najlepsze zestawienie ze sobą natury i elementów sztucznych (chociażby ogrodowych mebli, oświetlenia czy też zwykłego chodnika między kwiatami).

Szybko zmieniająca się moda nie tylko dotyczy ubrań czy makijażu, ale również widać jej przejawy w wystrojach wnętrz oraz właśnie ogrodów i terenów zewnętrznych.

Jeżeli zadbamy o dobry projekt, organizację i schludność ogrodu, z pewnością spędzimy w nim chwile pełne relaksu, miłe spotkania z rodziną i znajomymi, a przy okazji podtrzymamy nasz kontakt z naturą, ciesząc wszystkie nasze zmysły pięknymi doznaniami – pochłaniając oczami rozmaite kolory kwiatów i zieleń trawy i krzewów, czując zapach, dotykając roślin przy ich pielęgnacji i słuchać ptaków, które również chętnie odwiedzą nasz ogród. Jednym z ostatnio coraz bardziej popularnych rodzajów aranżacji ogrodu jest styl geometryczny.

Ogrody geometryczne na przestrzeni lat

W ostatnim czasie na wartości w modzie zyskuje minimalizm i estetyka. W związku z tym zaczęto stawiać na ogród, który zawierałby w sobie symetrię i geometryczne kształty. Geometryczny ogród towarzyszył już Japończykom w słynnych ogrodach zen – karesansui, gdzie grabienie drobnych kamieni w formy okręgów, półkoli lub fali przybiera rodzaj medytacji. Rozmaite kształty geometryczne występowały również w wybitnie przesyconych luksusem ogrodach dworów i pałaców różnych epok historycznych, głównie renesansu i baroku. Dbano wówczas o nadawanie geometrycznych kształtów krzewom i żywopłotom (najczęściej w formie prostopadłościennej lub sześciennej, ale oczywiście warianty bywały bardzo różnorodne) jak i o podział terenu na kwadratowe kwatery. Szczególnie zauważyć można te kształty patrząc z góry na taki ogród.

Jak stworzyć geometryczny ogród?

Współcześnie ogród geometryczny przybiera nieco inną formę niż w minionych epokach historycznych. Oczywiście wciąż wykorzystuje się kwadraty, prostokąty i koła, a czasem również kształty trójkątne, jednak są one zastosowane tutaj ze znacznie mniejszym przepychem. Wyznaczone kształty będą pełnić rolę granic rabaty, na której warto posadzić piękne kwiaty. Bardzo często również stawia się na ścieżki złożone z pojedynczych prostokątów, położonych od siebie w odległościach. Korzysta się również ze żwiru lub większych kamieni do uzupełnienia rabat lub wolnych przestrzeni. Do tego oczywiście powinien dojść schludnie przystrzyżony, naturalny trawnik. Jeżeli dołączymy do całości oświetlenie, nawet w formie małych lampek, osiągniemy cudowny efekt.
Od teraz można już cieszyć się ogrodem nowoczesnym i pełniącym wszystkie swoje wypoczynkowe funkcje.

Redakcja amaloo.pl

Naszą misją jest dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i nowoczesnych rozwiązań z zakresu budownictwa, aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz wyboru mebli. Każdy wpis na naszym blogu to efekt naszej wspólnej pasji do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, które sprawiają, że życie staje się lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

relaks w przydomowym ogrodzie