Restauracje oraz inne lokale gastronomiczne to obiekty, które mają szczególne wymagania dotyczące sprawnej wymiany powietrza oraz jego schładzania – w końcu zależy od tego komfort pracowników oraz gości. Właśnie dlatego w takich miejscach konieczne jest stosowanie nie tylko wentylacji, ale i wydajnej klimatyzacji. Na rynku można znaleźć rozmaite urządzenia klimatyzacyjne, jednak na które warto się zdecydować? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym tekście.
Dlaczego w lokalach gastronomicznych należy stosować klimatyzację?
Stałe monitorowanie oraz regulowanie poszczególnych parametrów powietrza (takich, jak np. jego temperatura, wilgotność czy poziom zawieszonych zanieczyszczeń) jest szczególnie istotne w przypadku lokali gastronomicznych. Wynika to przede wszystkim z nadmiaru energii cieplnej oraz wilgoci, który pochodzi z przyrządzania posiłków czy zmywania naczyń. Dodając do tego sporą ilość personelu, klientów, a także stale uruchomione sprzęty i promieniowanie słoneczne docierające przez spore przeszklenia, otrzymujemy warunki, które wymagają zastosowania niezwykle wydajnych klimatyzatorów.
Należy pamiętać, że za pogorszenie mikroklimatu panującego wewnątrz restauracji, kawiarni czy knajpki może odpowiadać również nietypowa konstrukcja budynku, a nawet zastosowane materiały wykończeniowe i termoizolacyjne. Opracowanie wydajnego systemu klimatyzacyjnego na potrzeby lokalu gastronomicznego nie jest więc wcale łatwym zadaniem. Właśnie dlatego warto zasięgnąć pomocy fachowców, np. z firmy Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem oraz serwisem systemów klimatyzacyjnych.
Wykwalifikowani specjaliści dokładnie przeanalizują charakterystykę obiektu i na tej podstawie zaprojektują instalację, która nie tylko zapewni komfort pracownikom i klientom, ale przy okazji nie będzie też generowała zbyt dużych kosztów eksploatacji.
Czym powinna charakteryzować się klimatyzacja w gastronomii?
Klimatyzatory wykorzystywane w lokalach gastronomicznych powinny odznaczać się przede wszystkim wysoką wydajnością. Jak dobrać odpowiednie urządzenie? W teorii wystarczy obliczyć powierzchnię lokalu (przyjmuje się, że na każde 10 m² powinien przypadać 1kW mocy chłodniczej), jednak w przypadku obiektów restauracyjnych należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników, o których wspominaliśmy wcześniej. Mowa tutaj o m.in. sezonowym obłożeniu, wykorzystywanym sprzęcie kuchennym czy ilości światła słonecznego, jakie trafia do wnętrza poszczególnych pomieszczeń.
Na tym wymagania się jednak wcale nie kończą. Dobry system klimatyzacyjny musi także cechować się energooszczędnością – w przeciwnym wypadku może narazić właściciela danego lokalu na spore wydatki, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy klimatyzacja pracuje praktycznie bez przerwy. Warto, aby wykorzystywane urządzenia klimatyzacyjne nie generowały też zbyt dużego hałasu – cicha praca jednostki z pewnością zostanie doceniona nie tylko przez klientów, ale również sam personel. Dobrze, aby sprzęt miał przy okazji estetyczny wygląd. Dzięki temu nie zaburzy wystroju eleganckiej restauracji czy swojskiej karczmy.
Urządzenia stosowane w sektorze HoReCa powinny też być wyposażone w system zarządzania. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko obniżyć koszty eksploatacji, ale także stale nadzorować mikroklimat panujący w lokalu. Dobrym pomysłem jest wybór klimatyzatorów z wbudowanymi czujnikami obecności – specjalne sensory są w stanie oszacować ilość gości przebywających na sali oraz samoczynnie dostosować intensywność chłodzenia lub pracować tylko w określonych strefach. Dzięki temu system klimatyzacyjny nie będzie musiał działać z pełną mocą, kiedy w restauracji znajduje się tylko kilka osób.
Jaki rodzaj urządzenia klimatyzacyjnego wybrać?
W lokalach gastronomicznych doskonale sprawdza się klimatyzacja kasetonowa. Dlaczego to tak dobry wybór? Urządzenia tego typu pozwalają na wydajne schładzanie dużych powierzchni, ponieważ rozprowadzają powietrze nawet w 4 kierunkach jednocześnie. Co więcej, jednostki tego typu są niezwykle ciche i mało widoczne – w efekcie pozwalają na ciekawe zaaranżowanie wnętrza restauracji. Niestety, taki układ może być wykorzystany jedynie w obiektach z podwieszanym sufitem (to właśnie w jego wnętrzu znajdują się wszystkie przewody).
Wielu właścicieli restauracji, knajpek oraz barów decyduje się na założenie klimatyzacji multisplit. W dużym uproszczeniu, taki system składa się z jednej jednostki zewnętrznej oraz kilku jednostek wewnętrznych. Multisplit ma praktycznie same zalety, wśród których należy wymienić m.in. duży zakres konfiguracji, niski poziom hałasu oraz energooszczędność. Jedynym minusem jest dość kłopotliwy montaż – instalacja wszystkich urządzeń wymaga zazwyczaj kucia ścian.
Nasza ostatnia propozycja to klimatyzatory przypodłogowo-podsufitowe. Te uniwersalne urządzenia mogą być z powodzeniem wykorzystane w lokalach gastronomicznych i usługowych, gdzie nie ma możliwości zamontowania klasycznego klimatyzatora ściennego. W zależności od potrzeb, jednostkę można zamocować przy podłodze lub bezpośrednio pod stropem.