Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Mapa geodezyjna do celów projektowych – kiedy jest konieczna?

Budownictwo Data publikacji - 27 sierpnia 2022 Autor - Redakcja amaloo.pl
mapa geodezyjna


Aby przeprowadzić różne inwestycje, konieczne jest uzyskanie map do celów projektowych. Zobacz, kiedy są one konieczne i jak je uzyskać!

Geodezja jest dziedziną skupioną na przygotowywaniu dokumentacji dotyczącej powierzchni ziemi, a także prowadzeniem jej pomiarów. Właśnie dlatego w przypadku wielu inwestycji konieczne jest uzyskanie wsparcia geodety, na przykład w celu uzyskania map do celów projektowych. Gdy niezbędna jest taka mapa geodezyjna Kraków to jedno z wielu miast, gdzie można ją zamówić. 

Zobacz, czym dokładnie jest mapa do celów projektowych, jakie informacje zawiera, kiedy jest konieczna i jak ją zamówić!

Czym jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych jest rodzajem mapy geodezyjnej, której celem jest przeprowadzenie formalności związanych z inwestycją wymagająca przedstawienia projektu. 

Tego rodzaju mapa geodezyjna zawiera szereg informacji i powstaje ona na bazie mapy zasadniczej konkretnej lokalizacji. Umieszcza się na niej planowany budynek czy przebieg instalacji, a także zawiera się inne wymagane informacje. 

Mapa ta zawiera również obecnie znajdujące się w danej lokalizacji budynki, linie zabudowy, przeznaczenie terenów, drogi, pomniki przyrody.

Na podstawie takiej mapy urząd może następnie wydać odpowiednią decyzję, która pozwoli na zrealizowanie inwestycji.

Kto może przygotować mapę do celów projektowych?

Geodezyjną mapę do celów projektowych może przygotować jedynie osoba, która posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Jest nim geodeta, który posiada w tym zakresie właściwe wykształcenie oraz kwalifikacje.

Jeżeli więc trzeba uzyskać mapę geodezyjną, w takiej sytuacji konieczne jest udanie się do biura geodezyjnego, które świadczy tego typu usługi. Aktualnie są one dostępne w praktycznie każdym biurze, dlatego też nie powinno być żadnych trudności ze skorzystaniem z takiej oferty.

Gdy potrzebna jest taka mapa geodezyjna Kraków to miasto, gdzie można zamówić ją w różnych biurach geodezyjnych.

Mapa do celów projektowych – kiedy jest konieczna?

Wykonanie mapy do celów projektowych jest niezbędne w przypadku panowania różnych inwestycji.

Najczęściej mapa do celów projektowych jest przygotowywana wtedy, gdy planuje się budowę domu jednorodzinnego. Wtedy trzeba skontaktować się z geodetą, który może również zaoferować kompleksową obsługę geodezyjną inwestycji.

Warto też wskazać, że mapa do celów projektowych będzie konieczna wtedy, gdy planuje się rozbudowanie obecnie używanego domu czy innego budynku.

Po mapę trzeba udać się również do geodety w sytuacji, gdy konieczne jest wykonanie instalacji lub przyłącza mediów, na przykład wodnego, kanalizacyjnego, ciepłowniczego, gazowego, telekomunikacyjnego, energetycznego.

Ile trzeba zapłacić za wykonanie mapy do celów projektowych?

Koszty związane z przygotowaniem mapy do celów projektowych wynoszą najczęściej od około 500 do 1000 złotych. Są one powiązane głównie z obszarem mapy, wielkością i liczbą obiektów, a także indywidualnym cennikiem konkretnego biura geodezyjnego.

By dowiedzieć się, ile będzie kosztowało wykonanie mapy geodezyjnej, warto sprawdzić cenniki na stronie internetowej biura albo skontaktować się z nim z prośbą o wycenę.

Redakcja amaloo.pl

Naszą misją jest dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i nowoczesnych rozwiązań z zakresu budownictwa, aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz wyboru mebli. Każdy wpis na naszym blogu to efekt naszej wspólnej pasji do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, które sprawiają, że życie staje się lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

mapa geodezyjna