Płyty gumowe, podobnie jak inne tworzywa sztuczne, znajdują obecnie szerokie zastosowanie w rozmaitych dziedzinach przemysłu. Jednym z zastosowań arkuszy płyty gumowej jest wykorzystanie ich w warsztatach, zakładach produkcyjnych i halach magazynowych. Wynika to wprost ze specyficznych właściwości płyt gumowych.
Płyty gumowe – ogólna charakterystyka
Wulkanizowana płyta gumowa to płaski arkusz jednolitej gumy do zastosowania w różnorodnych dziedzinach przemysłu, ale również motoryzacji czy użytku domowego. Płyty gumowe wykorzystuje się m.in. do produkcji uszczelnień, podkładek, odbojników czy elementów wibroizolacyjnych. Ważną cechą płyt gumowych, szczególnie w kontekście ich wykorzystania w halach produkcyjnych lub magazynowych są ich wygłuszające i przeciwdrganiowe właściwości.
Jakie rodzaje płyt gumowych dostępne są na rynku?
Płyty gumowe występują w formie rolek, np. o wymiarach 1200 mm szerokości na 10 m długości. Arkusze gumowe wykorzystywane są następnie do wycinania odpowiednich kształtów pod konkretne zastosowanie. Wyróżnia się kilka zasadniczych rodzajów płyt gumowych: płyty gumowe SBR (standardowe płyty gumowe ogólnego przeznaczenia), płyty gumowe NBR (płyty olejoodporne) oraz płyty gumowe EPDM (właściwości ochronne, w związku z którymi wykorzystuje się głównie zewnętrznie).
Zastosowanie płyt gumowych w halach magazynowych
Wydawać by się mogło, że zastosowanie płyty gumowej w hali magazynowej jest zbędne. W końcu wystarczy standardowa betonowa wylewka, która pełni rolę posadzki. Czasem tego typu posadzki są malowane i na tym kończy się przygotowywanie podłoża w magazynie. Jednym z rozwiązań, które oczywiście nie zastąpi betonowej posadzki, ale pozwoli ją zabezpieczyć w pewnych fragmentach, jest właśnie płyta gumowa.
Posadzka na magazynie po kilku latach może zacząć pękać, a wszelkie nierówności nie tylko negatywnie wpływają na sprawną pracę magazynu, ale mogą również przyczynić się do uszkodzenia sprzętu lub nawet wypadku przy pracy. Gładka, odpowiednio zabezpieczona powierzchnia jest szczególnie ważna w przypadku dużych magazynów, po których poruszają się wózki widłowe z dużą partią towaru (często cennego). Płyta gumowa na hali magazynowej to również lepsza przyczepność wózków widłowych oraz akumulatorowych podnośników nożycowych.
Montaż płyty gumowej na hali magazynowej
Ważne przy montażu płyt gumowych na magazynie jest to aby użyć dobrego kleju. Tańsze produkty klejące mogą sprawić, że po kilku latach guma zacznie odklejać się od betonu. Warto zwrócić uwagę podczas montażu płyty gumowej na zalecenia jej producenta.
Podsumowując, płyta gumowa to bardzo dobre rozwiązanie na hali magazynowej. Zapewnia przyczepność, pełni rolę amortyzującą oraz chroni przed drganiami. Właściwości antypoślizgowej gumy są szczególnie ważne podczas intensywnej pracy na magazynie. Ważne w kontekście hal magazynowych i produkcyjnych jest również to, że płyty gumowe są bardzo odporne na zużycie i trudnościeralne, a przy okazji – odporne na wilgoć, zalania, benzyny, smary i oleje.