Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Pościel dla noworodka – jak dopasować do zapotrzebowania dziecka?

Wnętrza Data publikacji - 10 maja 2021 Autor - Redakcja amaloo.pl
pościel dla noworodka


Zdrowy i spokojny sen posiada ogromny wpływ na prawidłowy rozwój noworodków i niemowląt. Młodzi rodzice starają się więc zapewniać swoim dzieciom jak najbardziej odpowiednie warunki do spania. Jednym z najważniejszych aspektów jest tutaj dobrze dopasowana pościel. Maluchy muszą mieć możliwość bezpiecznego ułożenia ciała oraz utrzymania odpowiedniego stopnia temperatury. Jak wybrać pościel dla noworodka, która spełni wszystkie oczekiwania?

Bezpieczne kołdry i poduszki

Na temat tego, czy noworodki powinny spać na poduszkach, często toczą się spory. Wielu rodziców decyduje się kłaść dzieci w łóżeczkach bez tego akcesorium. To bezpieczna opcja. Za taką uznaje się również wyjątkowo płaskie poduszeczki dostosowane do zapotrzebowania niemowląt. Nawet rodzice, którzy rezygnują z poduszek w pierwszych miesiącach życia dziecka, będą potrzebowali ich w przyszłości. Dlatego warto zaopatrzyć się w komplet pościeli złożony z poduszki i kołdry. Ważne jest to, aby odpowiednio dopasować wielkość i materiał wypełnienia tych elementów. Długość kołdry zaleca się dopasować do wielkości materaca, jaki znajduje się w łóżeczku. Wybranie kołdry szerszej od powierzchni do spania, umożliwi dokładne okrycie maleństwa. Polecane rozmiary pościeli dla niemowląt to 60×120 lub 60×100 cm. W przypadku większych łóżeczek, można zaproponować maluchowi kołdrę o wymiarach 100×135 cm. Poduszki w takich zestawach posiadają zwykle wymiary 40×60 cm. Z takiego kompletu dziecko może bezpiecznie korzystać nawet do 5. roku życia. Warto wybierać kołdry z wypełnieniem hipoalergicznym. Są to między innymi materiały silikonowe, bambusowe lub kukurydziane.

Jak wybrać poszewki na pościel dla noworodków?

Zaleca się upewnić, że wybrane poszewki będą miękkie i miłe w dotyku. Należy pamiętać o tym, że skóra noworodków jest wyjątkowo delikatna. Pościel powinna więc zapewniać jej odpowiedni stopień oddychalności oraz chronić przed zagnieceniami i uczuleniami. Warto wybierać wysokiej jakości materiały naturalnego pochodzenia. Dobrze, jeśli są to tkaniny hipoalergiczne, które można poddawać częstemu praniu. Odpowiednim wyborem z pewnością okażą się modele z wysokiej klasy bawełny oraz włókien lnianych lub bambusowych. Opiekunowie poszukujący poszewek na pościel dla dziecka powinni również sprawdzić, czy zapięcia nie będą gniotły delikatnej skóry niemowlaka. Dobrym wyborem będą produkty zamykane na tzw. zakładkę. Odpowiednio dopasowany komplet pościeli wraz z poszewkami wpłynie korzystnie na jakość snu noworodka.

Redakcja amaloo.pl

Naszą misją jest dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i nowoczesnych rozwiązań z zakresu budownictwa, aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz wyboru mebli. Każdy wpis na naszym blogu to efekt naszej wspólnej pasji do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, które sprawiają, że życie staje się lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

poduszki ozdobne