amaloo.pl

amaloo – budownictwo, wnętrze, dom

metal w ogrodzie
Dom

Nowoczesnym trendem architektury ogrodowej stał się ostatnio metal w ogrodzie

Elementy metalu w ogrodzie to nowoczesny trend, coraz częściej wykorzystywany przez projektantów przestrzeni ogrodowej. Stał się on popularny kilka lat temu i dzisiaj żelazo, stal, chrom, miedź, brąz czy ołów prześlicznie wyglądają wkomponowane w zieleń. Bardzo ładnie wyglądają w ogrodzie różnego rodzaju tralki, pergole, łuki, których powierzchnie są chromowane, zwietrzałe lub zardzewiałe.

Metalowa architektura ogrodowa

Metal w ogrodzie to najczęściej nowoczesne instalacje chromowane ze stali i aluminium. Wszelkie konstrukcje z metalu stały się lekkie, proste i ergonomiczne. Chociaż przyznać trzeba, że do dziś spotkać można ogrody, w których znajdują się piękne, bogato zdobione w ornamenty pergole, łuki czy altany. Natomiast mosiężne bramy i ogrodzenia są wciąż jednakowo popularne dzisiaj, jak i kiedyś. Metal w ogrodzie najczęściej występuje pod postacią metalowych mebli, palenisk, kwietników, rzeźb i ozdób. Coraz częściej spotykane jest połączenie metalu i wody i widoczne jest to w konstrukcjach ogrodowych fontann.

Baza dla roślin

Metalowe ozdoby typu rdzawe kwiaty, liście, rzeźby przypominające zwierzęta są doskonałą bazą dla kwiatów w ceramicznych donicach. Takie kompozycje wspaniale ze sobą współgrają i tworzą bardzo ciekawe ogrodowe instalacje. Bardzo często metalowymi ozdobami są przedmioty codziennego użytku, które nagle przerobiono na ogrodowe bibeloty. Czymś takim może być stara metalowa konewka, ocynkowana balia, stary metalowy rower lub też końska podkowa, oryginalnie wygięta. Wszystko to pozwala na tworzenie bardzo ciekawych i oryginalnych kompozycji.
Innym przykładem jest połączenie metalu z wodą. Te dwa żywioły potrafią doskonale ze sobą współistnieć. W tym połączeniu górują różnego rodzaju fontanny, kaskady, wodospady.

Eleganckie i praktyczne metalowe meble ogrodowe

Coraz częściej metalem w ogrodzie są metalowe meble. Na rynku jest ich bardzo bogata oferta. Są one zarówno eleganckie jak i bardzo praktyczne, a dodatkowo są wspaniałym akcentem metalowym w danej przestrzeni ogrodowej. W ich elementach konstrukcyjnych możemy znaleźć akcenty nowoczesnej sztuki jak i sztuki stylizowanej „na stare”. Metalowe meble występują bardzo często w białej odsłonie, ale także spotkać można egzemplarze pokryte patyną. Takie ławeczki, stoły czy krzesła do złudzenia przypominają pordzewiałe i bardzo stare meble, ale są produktami nowymi, dopiero co wyprodukowanymi. Coraz częściej spotkać też można w ogrodach konstrukcje metalowych palenisk, które są elementem użytkowym i dekoracyjnym równocześnie.