Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Sprawdź, jak oszacować swoje potrzeby w zakresie wielkości i funkcji budowanego domu jednorodzinnego?

Budownictwo Data publikacji - 27 czerwca 2022 Autor - Redakcja amaloo.pl
budowa domu


Metraż budynku jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierujemy się podczas zakupu projektu domu. Wpływa on zarówno na komfort mieszkańców, jak i koszt budowy oraz bieżącej eksploatacji obiektu. Zbyt duży dom może być niezbyt przytulny i drogi w utrzymaniu, zbyt mały natomiast – ciasny i niewygodny dla większej liczby mieszkańców. Co zatem powinniśmy wziąć pod uwagę, aby oszacować swoje potrzeby dotyczące optymalnej wielkości i funkcji budynku?

Styl życia domowników

Przeglądając gotowe projekty domów, powinniśmy przede wszystkim myśleć o swojej wygodzie. Zastanówmy się, czy potrzebujemy okazałego domu z wieloma pomieszczeniami, czy raczej stosunkowo nieskomplikowanego budynku z prostym układem wnętrza. Może spodziewamy się licznych wizyt gości, których będziemy chcieli przenocować? A może jednak wolimy zmniejszyć metraż obiektu mieszkalnego na rzecz większego ogrodu, w którym będziemy oddawać się swojej pasji do pielęgnacji roślin? Weźmy także pod uwagę fakt, iż nasze małe pociechy kiedyś dorosną i być może opuszczą rodzinne gniazdo. Jeśli preferujemy dom otwarty, w którym chętnie przyjmiemy gości bez zbędnych zapowiedzi, warto pomyśleć o wyraźnym oddzieleniu strefy dziennej od strefy intymnej. Nie bez znaczenia są też pomieszczenia pomocnicze służące do przechowywania wszelakich “przydasiów”. Jeśli mamy ich wiele, na pewno przyda się gospodarczy strych lub piwnica. Wszystkie te aspekty należy starannie rozważyć, zanim ostatecznie wybierzemy projekt domu skrojony na miarę naszych potrzeb.

Wielkość działki

Jeżeli nasza działka jest niewielka, zapewne nie uda nam się zbudować na niej ogromnego domu. Wybierając projekt, oprócz aspektów funkcjonalnych i wizualnych, musimy bowiem pamiętać o zachowaniu wymaganych prawem odległości. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu Inwestorów, coraz więcej projektów gotowych, opracowanych jest z myślą o posiadaczach wąskich lub nietypowych działek. W nieco lepszej sytuacji są właściciele dużych terenów, którzy mogą sobie pozwolić na realizację rozłożystych domów, zachowując przy tym odpowiednią ilość miejsca na ogród, podjazd i czy wolnostojący garaż. Bez względu na metraż nieruchomości gruntowej, pamiętajmy o prawidłowym usytuowaniu budynku względem drogi dojazdowej oraz stron świata. Jeśli preferujemy słoneczny taras to zlokalizujmy go od południa, a chcąc spędzać popołudnia w cieniu, możemy go przewidzieć np. od wschodu. Gruntownie przeanalizujmy własne preferencje i potrzeby domowników, aby nasz projektu domu okazał się trafnym wyborem. 

Koszty budowy i eksploatacji

Ważnym kryterium – w znacznej mierze determinującym metraż budynku – jest budżet, jaki planujemy przeznaczyć na budowę. Im bardziej jest on ograniczony, tym mniejszą powierzchnię użytkową obiektu powinniśmy wybrać. Aby łatwiej określić swoje możliwości finansowe, zwróćmy uwagę na projekty domów z kosztorysem, który ułatwi nam podjęcie optymalnej decyzji. Pamiętajmy również o późniejszych kosztach eksploatacyjnych. Komfortowy, 100-metrowy budynek o kompaktowej formie będzie znacznie tańszy w utrzymaniu, niż 300-metrowa willa o rozległej bryle. Powinniśmy mieć na uwadze rachunki za ogrzewanie, oświetlenie czy niezbędne remonty, które rosną wprost proporcjonalnie do metrażu domu.

Zapisy lokalnego prawa

Jak określić swoje potrzeby dotyczące metrażu budynku? Z pewnością musimy kierować się także zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunkami Zabudowy, dotyczącymi naszej posesji. Mogą one bowiem wskazywać na dopuszczalną szerokość elewacji frontowej czy geometrię dachu, która (ze względu na powstałe skosy) przekłada się na powierzchnię użytkową obiektu. Z tego względu MPZP lub WZ powinny stać się jednym z pierwszych dokumentów, z którymi zapoznamy się przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego projektu domu.

Każda rodzina potrzebuje nieco innej powierzchni mieszkalnej, dopasowanej do stylu życia domowników, ich potrzeb oraz planów na przyszłość. Zanim więc przystąpimy do wyboru projektu, powinniśmy odpowiedzieć sobie na wiele pytań: czy budynek ma być parterowy, z poddaszem, czy piętrowy?; jaka liczba sypialni będzie niezbędna do komfortowego zamieszkania?; z której strony domu powinniśmy zlokalizować taras?; czy preferujemy garaż w bryle czy raczej jako obiekt wolnostojący? Te podstawowe kryteria powinny determinować wstępną selekcję projektów, spośród których wybierzemy kilka, do dalszej weryfikacji, a ostatecznie ten jeden, który będzie zwieńczeniem naszych poszukiwań. Prawidłowo dobrany projekt sprawi, że nasz nowy dom będzie spełnieniem naszych marzeń i stanie się ulubionym miejscem spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Redakcja amaloo.pl

Naszą misją jest dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i nowoczesnych rozwiązań z zakresu budownictwa, aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz wyboru mebli. Każdy wpis na naszym blogu to efekt naszej wspólnej pasji do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, które sprawiają, że życie staje się lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

mapa geodezyjna