Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak wygląda zabudowa okna dachowego?

Dom Data publikacji - 13 maja 2021 Autor - Redakcja amaloo.pl
zabudowa okna dachowego


Zabudowa okna dachowego płytami gipsowo-kartonowymi wymaga precyzji oraz wyobraźni. Szczególnie ważne jest również przestrzeganie zasad, które zalecają producenci.

Jak zabudować okno dachowe?

Jeżeli nie zastosujesz się do ich wskazówek to niestety poddasze będzie słabo doświetlone, a zabudowa może negatywnie wpływać na ogólny widok wnętrza. Należy pamiętać, że zabudowa musi być wykonana w ten sposób, żeby nie utrudniała otwierania okien. Przede wszystkim płaszczyzna górna obudowy powinna być pozioma, natomiast dolna – pionowa. Takie rozwiązanie sprawi, że ciepłe powietrze będzie ogrzewać szybę i zapobiegać jej zroszeniu, w sytuacji kiedy temperatura na dworze jest niska, a powietrze, które występuje w pomieszczeniu – wilgotne. Boki wnęki muszą być ułożone w sposób prostopadły do płaszczyzny okna. Sprawia to, że izolacja termiczna na pełnych połaciach dachu ma dokładnie identyczną grubość jak ta, która występuje przy dłuższych krawędziach okna. Warto zauważyć, że mostek termiczny jest jedynie zlokalizowany na dole i na górze ościeżnicy okna. W celu jego zmniejszenia, wykonawcy starają się montować płyty poziomo do podłogi na całą głębokość wnęki, ale na górze pozostawiają wąski pasek, który jest przymocowany prostopadle do okna i w sposób bezpośredni przylega do ościeżnicy. Należy również zwrócić uwagę, czy okno dachowe znajduje się we właściwej wysokości do ściany kolankowej.

Sposób montażu

Czasami występowanie płatwi górnej, na której oparte są dachowe krokwie sprawia, że nie można zastosować podanych zasad do realizacji wnęki okiennej. Taka konstrukcja powoduje, że nie jest możliwy montaż płyty górnej równolegle do podłogi. Jeżeli nie ma przeciwwskazań to zabudowa okna dachowego nie powinna sprawić żadnych problemów nawet mało doświadczonej osobie. Podstawę stanowi montaż płyty górnej poziomo, a płyty dolnej pionowo. Takie rozwiązanie umożliwia najskuteczniejsze oświetlenie pomieszczenia naturalnym światłem. Warto dodać, że powietrze bez żadnych przeszkód może pływać w takiej sytuacji szybę i zapobiega jej zroszeniu. Jest to niezwykle przydatne, jeżeli w pomieszczeniu występuje stosunkowo duża wilgotność, a na zewnątrz temperatura wynosi mniej niż zero stopni Celsjusza. Taka metoda sprawdza się jeszcze lepiej, kiedy pod oknem dachowym umiejscowiony jest grzejnik. Realizacja tej podstawowej zasady, która dotyczy obudowy okien może być uniemożliwiona przez elementy konstrukcji dachu, które są poziomie. Zazwyczaj zabudowę wykonuje się tak, że płaszczyzna okna jest prostopadła do boków wnęki. Ościeżnice boczne również są przystosowane do takiego montażu.

Redakcja amaloo.pl

Naszą misją jest dostarczanie inspirujących treści, praktycznych porad i nowoczesnych rozwiązań z zakresu budownictwa, aranżacji wnętrz, projektowania ogrodów oraz wyboru mebli. Każdy wpis na naszym blogu to efekt naszej wspólnej pasji do tworzenia pięknych i funkcjonalnych przestrzeni, które sprawiają, że życie staje się lepsze.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?